
Beočin, 10. april 2025.
JKP Beočin: tehnička voda nije za piće ali se može koristiti za kuvanje i ličnu higijenu
Radovi na rekonstrukciji i dogradnji postrojenja za prečišćavanje bunraske vode u beočinskoj fabrici vode teku planiranom dinamikom a kako je ranije najavljeno, od ponedeljka 7. aprila, došlo je do prelaska na isporuku tehničke vode potrošačima.
Imajući u vidu da su neka od najčešćih pitanja sugrađana, za šta se može koristiti tehnička voda, u sektoru vodovoda i kanalizacije JKP „Beočin“ navode da se tehnička voda koja je trenutno u sistemu može koristiti za kuvanje, kupanje i ličnu higijenu ali nije za piće.
Prema rečima rukovodioca fabrike vode Đure Kendla, voda u beočinskom vodovodu se svakodnevno hemijski analizira u laboratorijama a u narednim danima očekuje se i izveštaj Instituta za javno zdravlje Vojvodine koji će, kao nadležna referentna ustanova, pratiti tok radova.
„Bunari su izbušeni na dubini od 90 metara i 140 metara i nemaju nikakav dodir sa spoljnim vodama, odnosno voda koja se trenutno isporučuje građanima ide direktno iz tih bunara, potom otiče u bazen gde se sprovodi taloženje i nakon toga se hloriše. U njoj se nalazi povišen nivo gvožđa, mangana, nešto amonijaka i ima povišenu tvrdoću ali je mikrobiološki dobra, što je za nas i naše potrošače najbitnije. Ovakva voda se može koristiti za kupanje, kuvanje, pranje voća i povrća ali se ne savetuje da se koristi za piće.“, rekao je Kandl i dodao da za potrebe snabdevanja pijaćom vodom Beočin i okolina imaju izvore koji se nalaze u Rakovcu, Banoštoru, Suseku i Svilošu.
U fabrici vode takođe navode da u toku radova može doći do promene hemijskog sastava vode, što će korisnici primetiti kao promenu boje i mirisa, ali da očekuju da sa mikrobiološkim kvalitem neće biti problema, s obzirom na to s koje se dubine crpi voda.
U međuvremenu, nastavlja se sa svakodnevnim hemisjkim analizama i merenjem koncentracije hlora kako bi se pratila ispravnost vode te će, ukoliko dođe odstupanja i promene, javnost biti obaveštena.
Za sva dodatna pitanja, građani se mogu obratiti i putem telefona fabrike vode: 021 871 246.
Radovi na rekonstrukciji fabrike vode su trenutno na 47 odsto realizacije a očekuje se da će stabilizacija snabdevanja pijaćom vodom biti uspostavljena za 90 dana dok se završetak kompletne rekonstrukcije svih postrojenja očekuje do kraja 2025. godine.
Prema projektu vrednom 600 miliona dinara koji finansira Pokrajinska vlada i Uprava za kapitalna ulaganja predviđena je izgradnja još jednog bunara čime će se povećati postojeći kvalitet snabdevanja domaćistava sa kapacitetom od oko 300 kubika vode na sat.
Više o ovome možete pogledati na sledećem linku:
- https://www.dnevnik.rs/lat/vojvodina/srem/radovi-na-postrojenju-za-preciscavanje-bunarske-vode-beocinu-tehnicka-voda-jeste-za-upotrebu-ali-ne-za-pice-2025-04-10
foto: Ismet Ademovski, Opština Beočin